Hej, chciałabym dzisiaj podzielić się z Wami informacjami na temat, który jest często poruszany w branży fitness – trening gibkości. Często lekceważony, jest kluczowym elementem dla rozwoju optymalnej sprawności. Wielu sportowców zapomina dołączyć go do swoich programów treningowych, a później cierpią na różnego rodzaju urazy tkanek, skurcze mięśniowe, zaburzenia równowagi mięśniowej itp
Istnieje wiele ćwiczeń rozciągających mających na celu poprawę elastyczności. Niezależnie od wybranej metody, każdy z nas może osiągnąć elastyczność manipulując czasem trwania ćwiczenia, intensywnością, prędkością i częstotliwością wykonywanych ruchów.
Ogólne cele kształcenia elastyczności są zróżnicowane:
- zniwelowanie nierównowagi mięśniowej
- zwiększenie zakresu ruchu w stawach
- zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego
- złagodzenie napięcia wokół stawów
- poprawa rozciągliwości mięśniowo-ścięgnistych
- utrzymanie normalnej długości funkcjonalnej wszystkich mięśni
Wskazówki dotyczące zwiększenia zakresu ruchów:
Bez względu na cel, zawsze zaczynaj trening elastyczności od oceny sylwetki i zakresu ruchów używając narzędzi takich jak przysiad z ramionami w górze czy też przysiad na jednej nodze. Pozwala to nam określić i wyodrębnić grupy mięśniowe, na których musimy się skoncentrować w naszym programie gibkościowym. Jeśli mięsień jest nadaktywny i/lub spięty może być to przyczyną nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń i musi być skorygowane aby poprawić jakość ruchu.
Przy zastosowaniu w rozgrzewce rozciągania statycznego, należy je stosować tylko na obszarach, które wcześniej zostały zdiagnozowane jako nadaktywne i/lub spięte. Każdą pozycję powinniśmy utrzymywać ok 20 do 30 sekund w punkcie w którym zaczynamy odczuwać dyskomfort.
Podczas końcowego etapu treningu na tzw. wyciszenie organizmu, statyczne rozciąganie należy zastosować, aby przywrócić mięśnie do normalnej długości spoczynkowej, koncentrując się na głównych partiach mięśniowych wykorzystywanych podczas treningu.
Wskazówki dotyczące treningu elastyczności w treningu siłowym, siłowo – wytrzymałościowym i sporcie:
- Jako rozgrzewka statyczne rozciąganie przed treningiem siłowym lub zawodami powinno być stosowane tylko na mięśniach, które zostały zdiagnozowane jako nadaktywne i/lub spięte.
- Zaraz po rozciąganiu statycznym powinno się wykonać rozciąganie dynamiczne i/lub aktywne izolowane w celu poprawy wydajności nerwowo-mięśniowej.
- Statyczne rozciąganie powinno być stosowane po treningu lub zawodach, aby powrócić do normalnej długości mięśni w spoczynku, dla dużych partii mięśniowych, wykorzystywanych podczas treningu lub zawodów.
Do zobaczenia następnym razem!
D.
Polecam się na przyszłość!!! :-)
Dziękuję za cenne porady. Pozdrawiam