3 powody, dla których warto wykonywać martwy ciąg na jednej nodze.

3 powody, dla których warto wykonywać martwy ciąg na jednej nodze.

Martwy ciąg na jednej nodze jest jednym z moich ulubionych ćwiczeń. Jest to ćwiczenie angażujące całe ciało – kompletne, funkcjonalne, które może być użyte zarówno do rehabilitacji, jak i w treningu siłowym. Chociaż nie jest powszechnie używane w treningu siłowym i siłowo-wytrzymałościowym jest popularne w świecie fizjoterapeutów ze względu na to, że angażuje cały aparat mięśniowy kończyn dolnych – zwłaszcza jego tylną część . Jak również pozwala na pracę nad zmysłem równowagi.

1) Ruch funkcjonalny angażujący całe ciało

Martwy ciąg na jednej nodze powinien być ujęty w każdym programie treningowym i jest ku temu kilka konkretnych powodów. Jest ćwiczeniem wielostawowym, wykonywany prawidłowo angażuje cały tylny układ mięśniowy min. pośladki, mięśnie dwugłowe, łydki, prostownik grzbietu etc.

2) Uruchamia i zmusza do pracy trzy podstawowe systemy odpowiedzialne za równowagę twojego ciała (propriocepcja-czucie głębokie , przedsionkowy i wzrokowy).

W przeciwieństwie do normalnego martwego ciągu, martwy ciąg na jednej nodze dodaje element równowagi. Po prostu stojąc na jednej nodze, uruchamiamy równowagę statyczną, która składa się z trzech oddzielnych systemów sensorycznych.

3) Wzmacnia mięśnie wewnętrzne stopy oraz mięśnie łydek

Dynamiczne ćwiczenia balansu takie jak martwy ciąg na jednej nodze wpływają znacząco na siłę mięśni stopy. Podczas gdy systemy sensoryczna odpowiedzialne są za wyczuwalne zmian w równowadze to jednak to właśnie twoje mięśnie odpowiedzialne są za kontrolę i prawidłową pozycję ciała.

 

Dodaj to ćwiczenie do swojego programu treningowego a z pewnością nie pożałujesz.  

 

Powodzenia!

D.

Brak Komentarzy


Napisz Komentarz

Twoj adres email nie bedzie widoczny