4 ZASADY, KTÓRE POZWOLĄ CI WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTANOWIENIACH

4 ZASADY, KTÓRE POZWOLĄ CI WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTANOWIENIACH

Zaczynamy po raz kolejny –  „To Nowy Rok i to jest Mój Rok! Wiem, słyszeliście ten slogan w zeszłym roku i w poprzednim… ale tym razem będzie inaczej. Nigdy więcej efektu jo-jo, nigdy więcej zaspokajania potrzeb innych przed moimi, nigdy więcej podróży w ślepy zaułek, itd.  Tym razem nie będziemy  jednym z 92% ludzi, którzy nie osiągnęli sukcesu noworocznych postanowień  (według magazynu Forbes).

Jako osoba, która dąży do tego, by odnieść sukces pomagając go osiągać innym, dane te mnie martwią. Nie oznacza to jednak, że muszą one dotyczyć właśnie Ciebie i jest duża szansa na to, że tym razem to właśnie Ty odniesiesz sukces.

Poniższe cztery strategie to sposoby, które pomogą Ci nie tylko osiągnąć cel w postanowieniu noworocznym, ale także możesz wykorzystać go w innych celach w swoim życiu.

 

  1. Zapisz swoje postanowienia i podziel się nimi z innymi.  Podziel się z co najmniej trzema osobami, które Cię wspierają. Mówienie o nim i myślenie niestety nie wystarczy. Statystyki pokazują, że masz o 80% większe szanse na osiągnięcie celu, jeśli jest on zapisany. Ponadto, gdy dzielimy się naszymi celami z innymi, jesteśmy o 65% bardziej skłonni je osiągnąć. Udostępnianie ich pozwala podnieść poziom odpowiedzialności. Kiedy mamy ludzi, którym ufamy i którzy w nas wierzą, nie chcemy ich zawieść, a jeśli są prawdziwym wsparciem, nie pozwolą nam się poddać, ponieważ nie chcą, abyśmy zawiedli samych siebie.
  2. Upewnij się, że postanowienie jest SMART (Specific, Measurable, Attainable, Realistic and it has a Time frame) : specyficzne, wymierne, osiągalne, realistyczne i ma ramy czasowe. Może to być trudne, ponieważ możesz nie wiedzieć, co jest realistyczne. Dlatego warto dzielić się z ludźmi, którzy się o ciebie troszczą i zapewnią uczciwe opinie. Mogą pomóc ci określić, co jest realistyczne, a może i nie. Proponuję rozpocząć nowy rok, tworząc mniejszy cel, który możesz osiągnąć w ciągu 4-6 tygodni, a kiedy już to osiągniesz, stwórz kolejny. Pomyśl o tym jako o „Rezolucjach Nowego Kwartału”, a nie tylko o jednym roku. Musisz być w stanie zmierzyć i mieć określoną oś czasu. Jeśli jest to utrata wagi, ustalenie celu, jakim jest utrata 10 do 15 kg w tym roku, jest dobrym początkiem, ale nie wystarcza do zdefiniowania celu. Sugeruję, abyś powiedział: „Stracę 10 kg do (daty) …” Należy pamiętać, że zdrowy cel odchudzania wynosi 0,5-1 kg tygodniowo. W ten sposób, jeśli po 2 tygodniach nie stracisz żadnej wagi, konieczne będzie ponowne dostosowanie metody, której używasz do utraty wagi, aby cel był utrzymany.
  3. Zaplanuj i trzymaj się tego: jestem fanem zapisywania celów, planu działania i harmonogramu. Czuję, że jestem bardziej skłonny do trzymania się programu, jeśli wszystko mam na papierze. Niezależnie od tego, czy korzystasz z terminarza, telefonu, komputera czy tablicy ogłoszeń, ważne jest, aby mieć do czego się odwołać. Spróbuj spojrzeć na kalendarz w każdą niedzielę i zaplanuj swój tydzień. Wracaj do zaplanowanego celu utraty wagi – aby schudnąć, musisz ćwiczyć i planować odżywianie. Powinieneś wtedy zablokować czas ćwiczeń w danym tygodniu i czas na  przygotowanie posiłków. Tygodniowe podejście pozwala wprowadzać korekty w przypadku, gdy tygodnie różnią się od siebie. Jeśli Twoim celem jest – spędzać więcej czasu z rodziną, zablokuj czas, w którym będziesz z rodziną, wyłącz telefon, trzymaj się z dala od komputera i bądź obecny.
  4. Wiedz, dlaczego. Więc masz swoje postanowienie, spisałeś je, podzieliłeś się nim i jest ono osiągalne, ale DLACZEGO jest to Twoje postanowienie ? Zbyt często wybieramy postanowienie, ponieważ jest to “rzecz do zrobienia”. Jeśli Twoje przyczyny nie są wystarczająco ważne, przegrasz! Chcesz schudnąć, ale dlaczego? Może chcesz rozpocząć nową karierę, dlaczego? Zanim zadeklarujesz swoje noworoczne postanowienie sugeruję, abyś zadał sobie pytanie „dlaczego” co najmniej trzy razy. Przykładem może być, chcę schudnąć. Czemu? Chcę dobrze wyglądać w moich ubraniach? Czemu? Nie czuję się wystarczająco pewnie. Ok, teraz widzimy, że Twój powód nie polega tylko na tym, że chcesz dobrze wyglądać, ale na byciu osobą, która jest pewna siebie. Dowiedz się, dlaczego a osiągniesz sukces!

Podsumowując, noworoczne postanowienia mogą być świetną rzeczą i możesz je osiągnąć! Po prostu poznaj swoje „dlaczego”, podziel się swoją opinią z innymi, tymi którym ufasz, i upewnij się, że Twoje postanowienie jest INTELIGENTNE. Wreszcie, miej plan wykonania i bądź skoncentrowany!

 

Powodzenia i do następnego razu!

 

D.

Brak Komentarzy


Napisz Komentarz

Twoj adres email nie bedzie widoczny