Cardio czy Trening Siłowy: która metoda jest skuteczniejsza w spalaniu tłuszczu?

Cardio czy Trening Siłowy: która metoda jest skuteczniejsza w spalaniu tłuszczu?

Nowy rok rozpoczęty a wraz z nim wiele osób ma zamiar wyruszyć w podróż, która doprowadzi ich do utraty tkanki tłuszczowej. Jednak wielu może się mylić co do sposobu w jaki mogą osiągnąć swój wymarzony cel.

Typowe pytania które sobie zadajemy to:

„Czy większość mojego czasu powinienem przeznaczyć koncentrując się na cardio czy treningu z ciężarkami?”

„Jeśli robię cardio i podnoszę ciężary, który trening należy zrobić w pierwszej kolejności?”

„Ile cardio powinienem robić?”

„Czy powinienem jeść posiłek przed ćwiczeniami cardio?”

 

Dylemat cardio czy trening siłowy jest bardzo powszechny. Więc jak to powinno być?

Wiele badań wskazuje, że zarówno cardio jak i  podnoszenie ciężarów może skutecznie przyczynić się do utraty wagi, pomagając stworzyć deficyt kaloryczny. Jednak podnoszenie ciężarów powoduje znacznie większe zmiany w składzie ciała podczas odchudzania w porównaniu z samym cardio.

 

Jak dużo treningu Cardio?

Tracimy na wadze, gdy wydatek energetyczny przekracza spożycie energii. Dlatego też aby zredukować masę ciała musimy zmniejszyć dzienne spożycie kalorii i / lub zwiększyć aktywność fizyczną. W rzeczywistości trening cardio nie jest „niezbędny”, aby zgubić wagę. Jednak dla wielu osób tworzących deficyt energetyczny wystarczająco duży, aby zauważyć utratę wagi, niska ilość zjadanych kalorii może nie być zbyt komfortowa aby uzyskiwać trwałe rezultaty. W związku z tym, wzrost aktywności poprzez dodanie treningu cardio może być korzystny w celu ułatwienia utworzenia tego deficytu. Może to pozwolić danej osobie na zjedzenie nieco większej ilości pożywienia i na zwiększenie prawdopodobieństwa utrzymania założonego planu żywieniowego.

 

Jaki rodzaj treningu Cardio?

Nie ma dowodów na to, że któryś rodzaj treningu cardio jest lepszy od innych jeśli chodzi o utratę tłuszczu. Znajdź coś, co lubisz i bądź konsekwentny!

 

Czy ćwiczenia Cardio należy robić na czczo?

Nie ma istotnej różnicy między wykonywaniem treningu cardio przed śniadaniem lub po. Czy cardio jest wykonywane na czczo czy po posiłku powinno być oparte na indywidualnych preferencjach.

 

Podsumowanie:

– Trening Cardio jest narzędziem, które może pomóc stworzyć deficyt energetyczny wraz ze zmniejszonym spożyciem kalorii. Aby zachować masę mięśniową podczas okresu odchudzającego, powinniśmy skoncentrować się na siłowni na treningu z obciążeniem.

– Postaraj się wykonywać możliwie najmniejszą ilość treningu Cardio potrzebną do osiągnięcia odpowiedniego tempa gubienia tkanki tłuszczowej.

– Nie ma „najlepszej” formy treningu Cardio dla utraty tłuszczu. Wybierz rodzaj ćwiczeń cardio które sprawiają Ci przyjemność i pamiętaj o różnorodności.

– Jeśli wykonujesz trening Cardio i podnosisz ciężary na tej samej sesji treningowej – zacznij od treningu siłowego.

-Trening Cardio na czczo nie jest lepszy niż Cardio po posiłku. Czy ćwiczenia cardio są wykonywane przed śniadaniem czy po powinno być oparte na osobistych preferencjach.

– Pozostań aktywny poza siłownią, aby wspomóc odchudzanie i zmniejszyć spadki wydatków energetycznych poprzez NEAT (Non-exercise Activity Thermogenesis – wydatek energetyczny zachodzący bez udziału ćwiczeń fizycznych).

 

No i na koniec – WYKONUJ SWOJE POWTÓRZENIA ! – to jedyna droga aby osiągnąć zamierzone cele i stać się lepszym w tym co robisz.

 

Do następnego razu!

 

D.

1 Komentarz


    • Magda
      Odpowiedz Anuluj odpowiedź
    • styczeń 23, 2017

    Dzięki za cenne rady

Napisz Komentarz

Twoj adres email nie bedzie widoczny