Możesz być zaskoczony, gdy usłyszysz to od trenera personalnego, ale czuję się na siłach aby móc stwierdzić, że Twoim celem treningowym nie powinno być odchudzanie. W związku z tym, że jest to zdanie, które przeczy wszystkiemu co oglądamy w internecie czy telewizji patrząc na wszelkiego rodzaju reklamy – dlaczego miałbym tak powiedzieć?
Emocje mogą przyćmić Twoje decyzje
W trakcie mojej kariery jako trenera, a także prowadząc własną “podróż” do zdrowia i bycia fit, dowiedziałem się, że kiedy utrata wagi jest naszą główną motywacją, nasze relacje z ćwiczeniami stają się emocjonalnie obciążone. Może to przyćmić nasz zdrowy rozsądek, co prowadzi do decyzji, które w rzeczywistości przeciwstawiają się poprawie naszego zdrowia i sprawności fizycznej. Na przykład, gdy naszym celem jest utrata wagi (lub zapobieganie gromadzenia się tłuszczu w ciele), nie dajemy naszemu ciału wystarczającej ilości czasu na odpoczynek i regenerację. Trenujemy pomimo bólu i grożącej nam kontuzji, gdy nasze ciała mówią nam, że nie powinniśmy. Ale to nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo urazu, ale również zmniejsza szansę na utrzymanie optymalnej, zdrowej i pozbawionej bólu sylwetki.
Niezdrowa relacja pomiędzy ćwiczeniami a jedzeniem
Jeśli twoim celem jest utrata masy ciała, to najważniejsze jest aby zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, ponieważ dieta rzeczywiście stanowi około 80% postępu w odchudzaniu. Zamiast tego, wiele osób stosuje intensywne treningi, aby nadrobić stosowanie złej diety i/lub zjadanie zbyt dużych ilości jedzenia. Używają ciężkich ćwiczeń jako “kary” za to, że nie trzymają się planu dietetycznego oraz spożywają niezdrowe jedzenie jako „nagrodę” za ciężki trening. Oba te zachowania są szkodliwymi strategiami psychologicznymi, które powodują niezdrowe relacje pomiędzy jedzeniem i ćwiczeniami.
Czas na regenerację jest bardzo ważny
Potrzebujesz czasu pomiędzy ćwiczeniami o wysokim natężeniu, aby odzyskać siły. Intensywne ćwiczenia są skuteczne, ponieważ ciało jest “popychane” do jego granic możliwości, co wymaga czasu, aby mięśnie odzyskały siły i zregenerowały zanim nastąpi kolejny trening. Bez odpowiedniego odpoczynku ciało staje się podatne na urazy. Kiedy utrata wagi jest Twoim jedynym celem, kuszące może być trenowanie ponad swoje możliwości, w momencie gdy tak naprawdę powinieneś odpoczywać.
Zamiast postrzegać swój program treningowy jako plan odchudzania, skoncentruj swoją motywację na wielu innych dobrodziejstwach, które zapewnia aktywność fizyczna.
Zdrowe Serce
Zdrowy Mózg i Pamięć
Szczupła, Wyrzeźbiona Sylwetka
Dobre Samopoczucie, Energia i Witalność
Balans i Koordynacja
Utrata tłuszczu to dodatkowy bonus regularnego ćwiczenia.
Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia mają wiele zalet, a ostatecznie utrata tkanki tłuszczowej będzie dodatkowym bonusem długoterminowych, regularnych ćwiczeń. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wszystkich tych korzyści zdrowotnych związanych z ćwiczeniami jest posiadanie inteligentnego, dobrze ułożonego programu.
Stwórz swój idealny program fitness
Pamiętaj, najpierw upewnij się, że twoje ciało porusza się prawidłowo, że wykonywane przez ciebie ćwiczenia masz opanowane w stopniu, który pozwoli Ci na przejście do treningu bardziej intensywnego. Po ustaleniu właściwej postawy i formy, samodzielnie lub poprzez profesjonalną ocenę treningu z wykwalifikowanym trenerem, możesz rozpocząć program. Pamiętaj, aby na początku nie przekraczać trzech razy w tygodniu, ponieważ odzyskanie siły i pełna regeneracja jest niezbędna, aby uzyskać korzyści z tego rodzaju treningu, a także znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia urazów. Uzupełnij te ćwiczenia treningiem typu Cardio o niskiej i/lub umiarkowanej intensywności jak jazda na rowerze czy pływanie, a także koniecznie dołóż techniki poprawiające mobilność i stabilność, takie jak Joga i Pilates.
Powodzenia i do następnego razu!
D.
Brak Komentarzy