Jak namówić dziecko do ćwiczeń? Ćwicz razem z nim część 2

Jak namówić dziecko do ćwiczeń? Ćwicz razem z nim część 2

Teoretycznie każdy wie, że dzieci uczą się od dorosłych, a ich najważniejszymi autorytetami są rodzice. W praktyce jednak nie każde dziecko ma dobre wzorce w domu. Trudno oczekiwać, że zaszczepimy w dziecku miłość do aktywności fizycznej, jeśli sami będziemy jej unikać. Pora roku czy pogoda nie powinny tu być żadnym ograniczeniem. W żadnym wypadku nie chodzi o to, by zmuszać dziecko do katorżniczych treningów. Wspólne rekreacyjne uprawianie sportu będzie idealnym rozwiązaniem. Przykład aktywności? Proszę bardzo:

  • weekendowa wycieczka rowerowa
  • spacer z hulajnogą
  • wspólna gra w piłkę
  • zabawa sprawnościowa na placu zabaw lub ogólnodostępnej zewnętrznej siłowni
  • wyścigi biegowe „do tamtego domu”, „do naszej klatki” itd.
  • slalom pomiędzy słupkami
  • wspólne ćwiczenia fizyczne w domu

Tak naprawdę lista ta może być nieskończona. Głównie chodzi o to, by pokazać dziecku, że ruch jest dobry i sprawia radość. – Dzieci lubią rywalizację, warto więc wprowadzać do gier i zabaw jakiś cel do osiągnięcia. Warto też pozwolić dzieciom na wykorzystanie ich własnych pomysłów, przy okazji rozwijać będziemy u nich kreatywność.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że dziecko odbiera bodźce emocjonalne – jeśli rodzic będzie negatywnie nastawiony do aktywności fizycznej, z nim będzie tak samo. A gdy polubi wspólnie uprawiany sport, to i na zajęcia wychowania fizycznego pójdzie z przyjemnością. Warto, by rodzic pomógł odnaleźć dziecku taką aktywność, która będzie sprawiała mu frajdę. Nie każdy musi lubić piłkę nożną czy jazdę na rowerze, ale możliwości jest tyle, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ważne jest także uświadamianie dziecka, że nie każdy jest najlepszy. Dziecko powinno wiedzieć, że umiejętności na podstawowym poziomie można wytrenować, ale czasami trzeba nad tym więcej pracować, a i tak mogą znaleźć się lepsi od nas.

Zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywności fizycznej to ważny obowiązek rodzica. Nadwaga i otyłość oraz wynikające z nich konsekwencje to coraz poważniejszy problem w naszym społeczeństwie. Co gorsze, dotyczy on już najmłodszych. W trosce o zdrowie naszych dzieci powinniśmy zachęcać je do zdrowego trybu życia, a jednym z jego elementów jest aktywność fizyczna. Co zrobić, żeby dzieci chętnie uprawiały sport? Zacznij od siebie !

Rodzice wychowują głównie poprzez dawanie przykładu. Dziecko obserwuje i naśladuje. Jeżeli mama z tatą weekendy spędzają przed telewizorem z paczką chipsów, nic dziwnego że dziecko też wybiera komputer zamiast piłki czy roweru. Jeżeli chcemy zachęcić naszą pociechę do sportu sami musimy zacząć ćwiczyć. Nic nie dadzą prośby, groźby, tłumaczenia, że aktywność fizyczna jest super, jeżeli rodzic wcale aktywny nie jest. Czyny mają o wiele większą moc oddziaływania, niż słowa. Wysportowani rodzice nie muszą nawet jakoś specjalnie dziecka nakłaniać. Chcąc zachęcić dziecko do sportu powinniśmy najpierw zacząć od siebie. Jeżeli nie jesteśmy aktywni, na pewno nam również taka zmiana wyjdzie na dobre. Czasami wystarczy zadbać o swoje zdrowie, a dziecko naturalnie zacznie brać z nas przykład.

Niektórzy rodzice popełniają ten błąd, że zbyt wiele uwagi poświęcają na tłumaczenie dziecku, że powinno więcej się ruszać. A to niestety najczęściej odbierane jest przez maluchy jako marudzenie i wręcz zniechęca. Oczywiście dziecko powinno wiedzieć, że sport jest zdrowy, że warto się ruszać, bo to zapobiega chorobom, ale ciężko oczekiwać żeby takie informacje były dla niego motywujące. Dziecko jest jeszcze za małe, żeby to zrozumieć i wcielić w życie. Zamiast po raz setny mówić dziecku, żeby wstał sprzed komputera, bo będzie miało problemy z kręgosłupem, lepiej jest zachęcić.

Nie powinno się używać sportu i ćwiczeń fizycznych jako kary. Pompki i przysiady za spóźnienie to dość ryzykowna metoda. Jeżeli dziecko traktuje to jako zabawę czy wyzwanie to ok. Gorzej, kiedy wyrabia sobie skojarzenie, że sport jest za karę. W ten sposób można łatwo i na długie lata zniechęcić człowieka do ćwiczeń, bo będą mu się kojarzyły z czymś nieprzyjemnym. A skojarzenia mają ogromną moc. Mnóstwo osób stroni od sportu w dorosłym życiu, bo w szkole miało nieprzyjemnego nauczyciela od W-F. Powinniśmy dbać o to, żeby aktywność fizyczna kojarzyła się dziecku jak najlepiej. Nie zmuszajmy, tylko zachęcajmy. Nie krytykujmy, tylko chwalmy. Sport to nie jest kara. Sport to przyjemność i coś naturalnego.

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej to ważne zadanie każdego rodzica. Nasza pociecha nie musi być wybitnym sportowcem, ale dla własnego zdrowia powinna prowadzić aktywny tryb życia. Im wcześniej zacznie tym lepiej i tym łatwiej później będzie godzić pozostałe obowiązki ze sportem. Zacznijmy od siebie, zorganizujmy aktywność, którą możemy uprawiać razem. Motywujmy się wzajemnie i sprawmy aby sport i aktywność fizyczna stały się integralną częścią naszego życia rodzinnego.

Powodzenia i do następnego razu!

D.

Brak Komentarzy


Napisz Komentarz

Twoj adres email nie bedzie widoczny