JAK WRÓCIĆ DO TRENINGÓW PO WAKACJACH

JAK WRÓCIĆ DO TRENINGÓW PO WAKACJACH

Czas wakacji oznacza mnóstwo imprez i zwykle mnóstwo pokus niekoniecznie zdrowego jedzenia – co sprawia, że ​​wielu osobom trudno jest pozostać na bieżąco z dietą i rutynowymi ćwiczeniami. Jeśli przesadziłeś i uświadomiłeś sobie, że teraz jest czas na powrót do zdrowego codziennego reżimu jesteś we właściwym miejscu! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci wrócić bezpiecznie do rutyny.

NIE “WYŻYWAJ SIĘ” NA SOBIE

Wszyscy mamy za sobą  „dni oszukanych posiłków”, a szczególnie podczas wakacji –  nawet tygodni :-). Nie musisz wracać z wakacji z poczuciem że nagle musisz spalić wszystkie zjedzone kalorie robiąc godziny cardio. Odsuń na bok te negatywne uczucia i spójrz na to od innej strony – jest to okazja, aby zacząć treningi od nowa – będąc wypoczętym, zregenerowanym i pozytywnie nastawionym.

ZACZNIJ POWOLI

Jest rzeczą naturalną, że nasze ciało jest “rozleniwione”  po przerwie od ćwiczeń, niezależnie od tego, jak intensywne były poprzednie treningi. Kiedy wrócisz do ćwiczeń, pamiętaj, aby nie naciskać zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do kontuzji. Zamiast tego, zacznij powoli, zwiększając czas trwania i intensywność treningów w miarę postępów. Wykonywanie zaledwie trzydziestu minut łagodnych ćwiczeń dziennie lub co drugi dzień zapewnia energię, której potrzebujesz na resztę dnia, a także pomaga nadać regularności ćwiczeniom.

ZMIEŃ SWOJE NAWYKI ŻYWIENIOWE

Ćwiczenia i prawidłowe odżywianie idą w parze, więc ważne jest, aby “napędzać” organizm odpowiednimi składnikami odżywczymi z odpowiednich źródeł węglowodanów, białek i tłuszczy. Zawsze pamiętaj, aby zjeść lub wypić coś lekkiego i pożywnego w ciągu 10-15 minut po treningu, aby uzupełnić zapas energii i rozpocząć procesy regeneracyjne. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie spożywania posiłków według ustalonego harmonogramu.  Na przykład zjedzenie śniadania w ciągu jednej godziny po przebudzeniu, a następnie posiłków co 3 do 4 godzin pomaga zmaksymalizować metabolizm. Pomaga to również regulować poziom cukru we krwi i poziom insuliny oraz może wyrównać apetyt, aby wykluczyć niezdrowe podjadanie.

PIJ WIĘCEJ WODY

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest kluczem do optymalnego metabolizmu i może faktycznie pomóc w ograniczeniu apetytu. Ponieważ nasze ciała składają się z 60-70% wody, rozsądnie jest pić co najmniej 2 do 2,5-litrów dziennie. Woda pomaga wypłukać nadmiar sodu z organizmu, pomaga w pozbyciu się wzdęć, a także wspomaga układ trawienny w celu łagodzenia zaparć. Jest tak wiele korzyści zdrowotnych płynących z wody!

DZIAŁAJ WEDŁUG PLANU

Ustalenie serii realistycznych celów pomoże utrzymać motywację i odpowiednie tempo w kierunku zdrowego stylu życia. Albo zapisz swoje cele na papierze  albo użyj aplikacji fitness, takiej jak My Fitness Pal. Kiedy przejdziesz przez pierwszy tydzień ćwiczeń, zafunduj sobie małą nagrodę i trzymaj rytm. Nie zapominaj, że przyzwyczajenie się do zdrowych nawyków trwa co najmniej trzy tygodnie, a kiedy dojdziesz już tak daleko, powinieneś płynnie wrócić do swojego reżimu.

USTAL HARMONOGRAM

Zaplanuj swoje treningi tak, jakbyś w życiu nie chciał tego przegapić. Użyj aplikacji kalendarza na smartfonie lub zapisz ją w kalendarzu w kuchni. Ustal czas i trzymaj się go. To jest twój czas, spędzony nad sobą, więc dlaczego miałbyś siebie zawieźć?

NIE ZAPOMNIJ O ROZCIĄGANIU

Po powrocie na siłownię i odczuciu wielu korzyści płynących z ćwiczeń, nie zapomnij o rozpoczęciu i zakończeniu treningu rozciąganiem. Rozciąganie jest istotną częścią każdego treningu i korzystnie niweluje ryzyko wystąpienia kontuzji. Zaledwie 10-15 minut dynamicznego rozciągania przed treningiem pomoże zmaksymalizować wydajność, rozluźniając i rozgrzewając mięśnie, a po treningu pomoże Ci się rozluźnić i zrelaksować.

Powodzenia i do następnego razu!

 

D.