Trening dzieci i młodzieży

Trening dzieci i młodzieży

W obecnych czasach wiele dzieci prowadzi siedzący tryb życia i poświęca coraz mniej czasu na aktywność fizyczną w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Zamiast tego spędzają swój wolny czas oglądając telewizję, używając komputerów lub tabletów i grając w gry wideo.

Ponadto nastolatki piją więcej napojów gazowanych (wypełnionych kaloriami i cukrem) oraz jedzą mniej owoców i warzyw. Dzieci i młodzież również spożywa zbyt dużo sodu i nie spełnia wytycznych dotyczących konsumpcji pełnego ziarna. Całe ziarna, wodę, owoce i warzywa zastępuje się fast foodami i napojami gazowanymi, pożywieniem zawierającym nadmiar cukru oraz tłuszczów nasyconych.

Ze względu na alarmujący wzrost otyłości u dzieci opracowano wytyczne dotyczące sprawności fizycznej dzieci i młodzieży promujące zdrowy styl życia i zwiększoną aktywność fizyczną. Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej dzieci powinny codziennie otrzymywać 60 minut (lub więcej) aktywności fizycznej. Powinny codziennie angażować się w ćwiczenia aerobowe, wzmacniające mięśnie i wzmacniające kości, aby poprawić zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości i chorób związanych z otyłością

Dlaczego dzieci powinny ćwiczyć? Oto 10 głównych powodów, dla których pomaganie dzieciom w podejmowaniu aktywności jest warte “poświęceń” w naszym dorosłym życiu:

 • Dzieci, które są aktywne 60 minut dziennie wykazują niższe wskaźniki otyłości.
 • Większe wskaźniki aktywności u dzieci są związane z wyższymi wynikami z testów w czytaniu i matematyce.
 • Rozwój fizyczny (ciało) i poznawczy (mózg) idą w parze. Podczas gdy to trwa przez całe życie, związek ten jest najbardziej krytyczny w młodym wieku. Kiedy dzieci są aktywne, ich mózg rozwija się, pozwalając na rozwój nowych rodzajów aktywności.
 • Aktywność oparta na zabawie, która wymaga dużego wkładu zmysłowego (wzrok, dźwięk, dotyk itp.), pomaga rozwinąć szeroki zakres umiejętności, dzięki którym aktywność fizyczna stanie się przyjemniejsza w późniejszym życiu.
 • Częsta aktywność fizyczna wiąże się z poprawą zachowania w klasie i poza nią.
  wydaje się, że aktywne dzieci częściej stają się aktywnymi dorosłymi.
 • Wykazano, że aktywność aerobowa zwiększa rozmiar podstawowych struktur mózgu i liczbę połączeń nerwowych.
 • Częste działania wymagające wysokiego stopnia równowagi i koordynacji są związane z poprawą reakcji emocjonalnej.
 • Częste ćwiczenia zmniejszają objawy depresji i lęku u dzieci.
 • Regularne ćwiczenia z dziećmi promują poczucie własnej skuteczności w odniesieniu do zdrowia i obrazu siebie.

Jak widać powodów naprawdę nie brakuje, aby “poświęcić” odrobinę czasu na zorganizowanie aktywności dzieciom. Z pewnością zaprocentuje to w wielu dziedzinach życia a nasze dzieci, dzięki naszemu zaangażowaniu będą mogły rozwijać w pełni swój potencjał.

Powodzenia i do następnego razu.

D. 

Brak Komentarzy


Napisz Komentarz

Twoj adres email nie bedzie widoczny